Tidligere træner Jorge D’Alessandro opfordrer Real Madrid til at sælge Kylian Mbappe og hente Erling Haaland efter en ‘kaotisk’ sæson.
Real Madrids tumultariske sæson, beskrevet af nogle som et “kaos”, har ført til et radikalt forslag fra den tidligere argentinske træner Jorge D’Alessandro: sælg Kylian Mbappe og forfølg Erling Haaland som hans afløser, ifølge Marca. Opfordringen kommer, mens de spanske giganter navigerer i en periode med betydelig omvæltning, præget af trænerskifter og en markant mangel på store trofæer.
2024-25-sæsonen har været særligt udfordrende for Los Blancos. Klubben bød i første omgang Xabi Alonso velkommen som træner, kun for at afskedige ham midtvejs i sæsonen og indsætte Alvaro Arbeloa som midlertidig chef. På banen var deres kampe lige så udtalte:
- Røg ud af Copa del Rey.
- Røg ud af Champions League.
- Afleverede LaLiga-titlen til FC Barcelona.
Ud over resultaterne tyder rapporter på en “uoverstigelig spænding” i Real Madrids omklædningsrum, med interne konflikter og en ødelagt holdkemi. Mange fans har peget fingre ad Kylian Mbappe, som skiftede til Real Madrid i 2024. På trods af hans højprofilerede ankomst har Mbappe endnu ikke vundet et stort trofæ med klubben, en skarp kontrast til hans tidligere klub Paris Saint-Germain, som vandt Champions League for første gang i deres historie og nåede finalen igen i år efter hans afgang.
Manglende integrering af Mbappé
I et interview på El Chiringuito lagde Jorge D’Alessandro ikke fingre imellem med hensyn til Mbappes indflydelse og egnethed. Han satte spørgsmålstegn ved angriberens evne til at integrere sig med andre stjernespillere og fremhævede et tilbagevendende mønster gennem hans karriere.
“Hvem er de spillere, der skal spille ved siden af Mbappe? Jeg tvivler på, at det er Vinicius. Det fungerede ikke med Lionel Messi, det fungerede ikke med Neymar, det fungerede ikke med Ousmane Dembele. Hvem skal han spille med? Hvad har han brug for?” filosoferede D’Alessandro.
D’Alessandro gik videre og foreslog en dristig transferstrategi for at rette op på Real Madrids nuværende vanskelige situation. Han foreslog, at hvis en villig køber kunne findes til Mbappe, skulle klubben ikke tøve med at skille sig af med ham og geninvestere i en mere traditionel nier, specifikt nævnende Erling Haaland.
“Hvis jeg havde nogen, der ville købe Mbappe, kunne jeg købe Haaland. Men ingen vil købe Mbappe… Jeg ville sælge ham og købe det, jeg har brug for: En midterforsvarer med garantier og en angriber, en nier, som ikke er Mbappe, men som giver mig det, PSG får, det Bayern München får, de hold der dominerer Europa,” fastslog D’Alessandro og præsenterede en vision for et mere balanceret og dominerende Real Madrid-hold.
Den tidligere træners kommentarer understreger det enorme pres på Real Madrid for at løse deres problemer på banen og genoprette deres dominans, selvom det betyder at træffe vanskelige beslutninger vedrørende deres stjerneindkøb.
Kilder: www.marca.com