Forside VM Nigel Reo-Cokers uforglemmelige udtagelse til reservetruppen ved VM i 2006

Nigel Reo-Cokers uforglemmelige udtagelse til reservetruppen ved VM i 2006

Nigel Reo-Cokers uforglemmelige udtagelse til reservetruppen ved VM i 2006

Nigel Reo-Coker bad ved en fejl landstræner Sven-Goran Eriksson om at “skrubbe ad helvede til” under et opkald om VM-udtagelse i 2006.

Nigel Reo-Coker, en midtbanespiller med over 200 Premier League-kampe, har afsløret en bemærkelsesværdig anekdote fra 2006, hvor han ved en fejl bad den daværende engelske landstræner Sven-Goran Eriksson om at “skrubbe ad helvede til” under et telefonopkald, der informerede ham om hans inklusion i reservetruppen til VM i 2006.

“Skrub ad helvede til”: forvekslede Eriksson med en spøgefugl

Hændelsen, som Reo-Coker fortalte om i podcasten ‘Let’s Be Having You’ og som blev rapporteret af GiveMeSport, fandt sted kort efter en træningssession. Reo-Coker, dengang en lovende West Ham United-spiller, troede i første omgang, at opkaldet var en spøg fra en ven.

“Så jeg fik opkaldet, og det var dengang, Sven-Goran Eriksson, Gud hvile hans sjæl, ringede til mig efter træning. Og jeg bad ham at skrubbe ad helvede til, fordi jeg troede, det var en, der lavede en spøg,” forklarede Reo-Coker. Hans vantro var så stærk, at han lagde røret på.

“Jeg sagde: ‘Hvem fanden er det her? Skrub ad helvede til, forsvind!’ Jeg lagde røret på. Så fik jeg opkaldet igen, og han sagde det samme. Jeg tænkte: ‘Er du seriøs? Wow!'” huskede Reo-Coker og beskrev øjeblikket, hvor han indså, at det faktisk var den engelske landstræner.

En karriere med næsten-øjeblikke og internationale ambitioner

På tidspunktet for opkaldet var Reo-Coker en stigende stjerne. Han havde været FA Cup-finalist med West Ham i sæsonen 2005/06 og var en fremtrædende figur for Englands ungdomshold, idet han havde spillet 23 kampe for Englands U21-hold og var anfører for holdet ved EM under David Platt.

På trods af den oprindelige udtagelse til reservetruppen blev Reo-Cokers håb om at deltage i VM i 2006 knust, da han blev erstattet af Phil Neville på grund af en rygskade.

Han fortsatte med at spille for Premier League-klubber som Aston Villa og Bolton Wanderers, før han havde ophold hos Ipswich Town og MLS-holdene Vancouver Whitecaps, Chivas USA og Montreal Impact.

Reo-Cokers ambition om at repræsentere England på seniorniveau forblev stærk gennem hele hans karriere.

I 2010 afviste han bemærkelsesværdigt en udtagelse fra Sierra Leone, idet han holdt fast i håbet om en engelsk landskamp, der i sidste ende aldrig blev til noget.

Han trak sig tilbage fra professionel fodbold i en alder af 33 år, efter at en kortvarig aftale med MK Dons i marts 2018 ikke resulterede i nogen kampe.

Kilder: www.givemesport.com

Ads by MGDK