Forside Transfers United har sendt konkret bud på Tchouameni: Real Madrid kræver...

United har sendt konkret bud på Tchouameni: Real Madrid kræver over 1,3 milliarder kroner

United har sendt konkret bud på Tchouameni: Real Madrid kræver over 1,3 milliarder kroner
Maciej Rogowski Photo / Shutterstock.com

Manchester United har lagt en femårig kontrakt på bordet, og franskmanden har endnu ikke sagt nej.

Manchester United har afgivet et konkret kontrakttilbud til Aurélien Tchouameni, og den 26-årige franskmand har endnu ikke afvist det, erfarer AS-journalisten José Félix Díaz ifølge TeamTalk.

Tilbuddet strækker sig over fem år. INEOS har efter sigende struktureret aftalen sådan, at betalingerne fordeles over flere år, blandt andet fordi klubben ikke kan matche den løn midtbanespilleren tjener i den spanske hovedstad.

“Manchester United har givet Tchouameni et femårigt tilbud, og han har ikke afvist det. Det minder mig om Casemiro-handlen,” siger José Félix Díaz.

1,35 milliarder for at slippe stjernen

Prisen er den store forhindring. Real Madrid har sat prisen på 180 millioner euro (cirka 1,35 milliarder kroner) for at lade Tchouameni gå til United, en sum den Madrid-baserede journalist Miguel Serrano beskriver som afskrækkende høj, netop fordi klubben ikke ønsker at slippe ham.

Andre rapporter har antydet, at Real Madrid som minimum vil have cirka 100 millioner euro (omkring 745 millioner kroner), men den højere pris til United handler i høj grad om at holde spilleren i Madrid.

Camavinga sælges i stedet

Real Madrid ser Tchouameni som en central brik i det sportslige projekt. Klubben har derfor besluttet at prioritere et salg af Eduardo Camavinga i stedet, og Liverpool har meldt sig som den mest konkrete køber til den 23-årige franskmand.

Camavinga ventes at kunne skifte klub for omkring 50-70 millioner euro (cirka 375-520 millioner kroner), altså langt under Tchouamenis prisskilt.

En ny klubrekord er nødvendig

180 millioner euro ville sende Uniteds transferrekord et helt nyt sted hen. Klubbens hidtil dyreste indkøb er Paul Pogba, der i 2016 kostede 89 millioner pund (cirka 775 millioner kroner) fra Juventus.

Selv Uniteds nuværende sommeraktivitet ligger langt derunder:

Andrey Santos er hentet fra Chelsea for cirka 48 millioner pund (omkring 420 millioner kroner) plus 2 millioner pund i bonusser. – Ederson skifter fra Atalanta for 34 millioner pund (cirka 296 millioner kroner) plus knap 4 millioner pund i tillæg.

Skal Tchouameni oveni til den pris Madrid nu forlanger, taler man om et samlet midtbaneprojekt til langt over to milliarder kroner.

Hvad venter nu?

Tchouameni er samtidig en del af den franske trup ved VM 2026, hvilket i praksis lægger de sportslige forhandlinger i pause, så længe han er engageret i slutrunden.

Signalet fra Old Trafford er alligevel klart: Under INEOS-ledelsen er United gået fra rygte til konkret handling. Om Real Madrid rent faktisk giver sig, eller om 180 millioner euro forbliver en afskrækkende høj pris, er nu det store spørgsmål.

Tchouameni vil muligvis komme i aktion i aften, når Frankrig møder Marokko ved VM-kvartfinalen klokken 22.00 danske tid. Midtbanespilleren var dog ude af ottendedelsfinalen med en skade, og det er derfor ikke sikkert, at han kommer i spil i aften.

Ads by MGDK