Forside Conference League Sabahs Ivan Lepinitsa afdramatiserer AGF-nederlag før returen: ‘Kun to skud...

Sabahs Ivan Lepinitsa afdramatiserer AGF-nederlag før returen: ‘Kun to skud fra distancen’

Sabahs Ivan Lepinitsa afdramatiserer AGF-nederlag før returen: 'Kun to skud fra distancen'
Foto: Privat

Ivan Lepinitsa er overbevist om at Sabah vender opgøret i Baku i aften.

Sabahs midtbanespiller Ivan Lepinitsa fremhæver at AGF kun scorede på skud fra distancen i førstekampen. På pressekonferencen dagen før returen fortalte han til det aserbajdsjanske Report.az at han ser optimistisk på Sabahs muligheder for at vende 2-1-nederlaget mod danskerne.

“Vi præsterede rigtig godt på udebane. Modstanderen fik to skud fra distancen og udnyttede dem maksimalt,” sagde Lepinitsa ifølge Report.az.

Selvtilliden var til at få øje på da han blev spurgt til selve returen.

“Vi har forberedt os meget grundigt til returkampen. Vi tror på at vi bliver det hold der går videre,” lød meldingen fra midtbanespilleren.

Returkampen spilles i Baku i aften

Opgøret i Champions League-kvalifikationens tredje runde spilles i aften klokken 18.00 (20.00 lokal tid) på Bank Respublika Arena i Absheron uden for Baku.

AGF vandt det første opgør med 2-1 på hjemmebane (I Randers) 5. august og har dermed en smal føring at forsvare i Aserbajdsjans hovedstad.

Sabahs cheftræner Valdas Dambrauskas har inden opgøret opfordret Baku til at fylde stadion og skabe en europæisk aften hvor hans mandskab kan vende dobbeltopgøret.

Utilfredshed med førstekampen

Både spillere og træner i Sabah har lagt vægt på at aserbajdsjanerne ikke fik nok ud af deres indsats i Danmark.

Dambrauskas gav umiddelbart efter kampen udtryk for samme utilfredshed som Lepinitsa nu gentager på pressemødet i Baku.

Vinderen af opgøret går videre til play-off-runden i Champions League-kvalifikationen.

Ads by MGDK