Forside General Arsenal jagter første Champions League-finale siden 2006

Arsenal jagter første Champions League-finale siden 2006

Arsenal jagter første Champions League-finale siden 2006

Arsenal og Atletico Madrid mødes i Champions League-semifinalens returkamp, hvor Arsenal jagter sin første finale siden 2006.

Arsenal og Atletico Madrid står 1-1 forud for returkampen i deres UEFA Champions League-semifinale tirsdag den 5. maj.

Emirates Stadium danner rammen, når begge hold kæmper om en eftertragtet plads i finalen i Budapest, mens Paris Saint-Germain og Bayern München udkæmper den anden semifinale.

Arsenals trup: forstærkninger og tilbageslag

Mikel Artetas mandskab vil have nøglespillere som Martin Ødegaard og Kai Havertz til rådighed til det afgørende opgør. Dog må The Gunners fortsat undvære Jurrien Timber, som har været ude siden midten af marts med et ankelproblem.

En mere nylig fraværende er Mikel Merino, som blev opereret for et brud på foden.

På trods af tilbageslaget gav Arteta en optimistisk opdatering om Merinos genoptræning, hvilket antyder en hurtigere tilbagevenden end oprindeligt forventet. “Han er endnu en, der vil presse alle grænser,” udtalte Arteta, som rapporteret af Stephen Killen for Football.London. “Han er ude af sin støvle nu. Han laver allerede en del øvelser. Han har reageret rigtig godt på operationen. Han har ingen smerter… Jeg er sikker på, at der er en chance for at gøre den periode kortere.”

Atleticos offensive muligheder styrket

Diego Simeones Atletico Madrid-trup får Marcos Llorente og David Hancko tilbage, som begge missede deres seneste sejr over Valencia.

Afgørende er det, at Julian Alvarez og Giuliano Simeone, som begge blev tvunget ud i første opgør, er inkluderet i rejsetruppen, hvilket giver Simeone mere offensiv dybde.

Simeone fremhævede Alvarez’s betydning forud for kampen og bemærkede hans kendskab til engelsk fodbold. “Julian Alvarez er vigtig i denne kamp, fordi han kender den engelske liga meget godt,” kommenterede Simeone. “Han spillede rigtig godt i sidste uge, og jeg håber, han kan bidrage med det, der skal til i kampen i morgen.”

Bekræftede fraværende for det spanske hold inkluderer Pablo Barrios og Nico Gonzalez.

Meget på spil for The Gunners

For Arsenal repræsenterer denne kamp en betydelig mulighed for at nå Champions League-finalen for første gang siden 2006, hvor de i sidste ende tabte til Barcelona.

The Gunners er også dybt involveret i Premier League-titelkampen, hvilket tilføjer endnu et lag af intensitet til deres krævende program, mens de jagter trofæer på flere fronter.

Med stillingen så tæt og nøglespillere tilbage for begge hold, lover tirsdagens opgør at blive en spændende kamp om europæisk overherredømme og en plads i klubfodboldens mest prestigefyldte finale.

Kilder: www.football.london

Ads by MGDK