Forside La Liga Medie: Christian Eriksen er et emne i La Liga-storklub

Medie: Christian Eriksen er et emne i La Liga-storklub

Medie: Christian Eriksen er et emne i La Liga-storklub

Lige nu læser andre

Der har været et utal af rygter om, hvor Christian Eriksens fremtid befinder sig. Meget tyder dog på, at han skal finde sig en ny klub i januar. Og nu viser det sig, at det kan blive Real Madrid. Det skriver det spanske medie Mundo Deportivo.

LÆS OGSÅ: Seks Barca-spillere er med på The Guardians Top 100-liste

Real Madrid har efter sigende tidligere været interesserede i Christian Eriksen, og til trods for, at han ikke har haft et godt år i Inter, er han fortsat et emne i La Liga-klubben. Faktisk siges det, at de kan være interesseret allerede i januar.

Dog er han ikke førsteprioritet i Real Madrid, men befinder sig derimod lidt længere ned på listen over emner. Det ændrer dog ikke på, at han er et emne, der overvejes i Real Madrid.

Læs også

Tidligere har der også været tale om, at der har været interesse fra klubber som Paris Saint-Germain, Borussia Dortmund, Atalanta, Arsenal og flere andre store klubber. Derfor har der allerede nu været nævnt mange potentielle destinationer for Christian Eriksen, der forleden blev sat til salg i Inter.

LÆS OGSÅ: Medie: Storklub vil byde på Pogba i januar

“Ja, jeg kan bekræfte, at Christian Eriksen er på transferlisten. Han kommer til at forlade os i januar. Han passer ikke ind i vores planer, og har haft det svært i Inter. Jeg tror, at det er det rigtige, at Christian forlader os,” udtalte Inter-boss Beppe Marotta til Sky Sport.

Læs også

Ads by MGDK