Neymar kan være på vej væk fra Al-Hilal efter en skuffende periode i Saudi-Arabien.
Ifølge flere kilder, herunder ESPN og Foot Mercato, har den brasilianske stjerne haft indledende samtaler med tre klubber i Major League Soccer (MLS), herunder Chicago Fire.
LÆS OGSÅ: Christian Eriksens tidligere holdkammerat fik hjertestop: Nu kommer ny melding
Skuffende tid i Saudi-Arabien
Neymar blev hentet til Al-Hilal i sommeren 2023 som en af de største stjerner i Saudi Pro League.
Men opholdet har ikke levet op til forventningerne.
Skader har begrænset den 32-årige til blot syv kampe, og frustrationerne har været tydelige.
Med kontrakt frem til sommeren 2025 tyder meget på, at Neymar allerede nu søger nye muligheder, og MLS-klubberne ser ud til at være klar til at byde på brasilianerens tjenester.
LÆS OGSÅ: Se beløb: Så meget tjener Joakim Andersen
Samtaler med flere MLS-klubber
Chicago Fire er ifølge rapporter en af de klubber, Neymar har haft indledende dialog med.
MLS har tidligere tiltrukket store profiler som Lionel Messi og David Beckham, og Neymar kan blive næste store navn, der vælger at spille i USA.
Der har tidligere været rygter om et skifte til Inter Miami, men cheftræner Javier Mascherano har kaldt det urealistisk i denne omgang, hvilket gør Chicago Fire til en mulig favorit i kapløbet.
Neymar har haft en karriere fyldt med succes i klubber som Santos, Barcelona og PSG.
Nu ser det ud til, at han overvejer at tage hul på et nyt kapitel i en liga, der er i hastig vækst.
Skulle skiftet til MLS gå igennem, kan Neymar få en mulighed for at genstarte sin karriere i en liga, hvor han kan trække på både sin erfaring og stjernestatus.