Forside Premier League Ekspert advarer Klopp om Jota

Ekspert advarer Klopp om Jota

Ekspert advarer Klopp om Jota

Lige nu læser andre

Portugiseren skiftede til Liverpool i sommers. Han har hurtigt fået bevist sit værd, da han står noteret for ni mål, hvorfor han har fejet alle spørgsmål væk om, at han ville kunne etablere sig blandt Liverpools andre angribere.

LÆS OGSÅ: Klopp hylder Liverpool-stjerne: Han hjælper de unge

Diogo Jota har startet sammen med Mohamed Salah og Sadio Mane flere gange. Roberto Firmino er derfor startet på bænken, hvor han har fungeret som indskifter.

Owen Hargreaves advarer dog Klopp om Jotas form. Foruden Firmino, så ønsker Salah, Mane og Jota at score mål, og det kan ende med at skabe spændinger mellem de tre forreste, hvis Jota altså fortsætter formen.

Læs også

“Jeg har faktisk set det mellem Salah og Jota i få kampe. Jeg ved, Jota fortjener opmærksomheden, men hvis alle prøver at sparke på mål, når de får chancen, så tror jeg, det kan føre til spændinger mellem de tre,” fortæller Owen Hargreaves til BT Sport via Daily Express.

LÆS OGSÅ: Liverpool-forsvarer vender tilbage før tid

Hargreaves mener derfor, at man skal have en uselvisk spiller på banen.

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: