Forside La Liga Liverpool-profil er blevet tilbudt til Barcelona

Liverpool-profil er blevet tilbudt til Barcelona

Liverpool-profil er blevet tilbudt til Barcelona

Lige nu læser andre

Han er blevet tilbudt til FC Barcelona, der derfor har muligheden for at hente ham efter denne sæson.

FC Barcelona har et ønske om at hente nye spillere til sommer, men det kan blive svært, da den finansielle situation i klubben kan begrænse dem.

Derfor vil det primært være spillere, der står uden kontrakt, som den catalanske klub vil forsøge at hente til Camp Nou efter denne sæson.

En af dem, de har været sat i forbindelse med i løbet af de seneste måneder, er brasilianske Roberto Firmino.

Læs også

Den 31-årige Firmino står nemlig uden kontrakt til sommer, og hans agent har allerede bekræftet, at han har besluttet sig for at forlade Anfield efter otte år i klubben.

Nu skriver avisen SPORT, at Firmino har tilbudt sig selv til Barcelona, som derfor vil have gode forudsætninger for at bringe ham til Camp Nou.

Barcelona skal dog forsøge at spare penge, hvorfor de næppe har mulighed for at tilbyde ham en lukrativ kontrakt.

Læs også

Ads by MGDK