Forside Premier League Maresca om Citys genopbygningsproces: ‘Han er vigtigt for os’

Maresca om Citys genopbygningsproces: ‘Han er vigtigt for os’

Maresca om Citys genopbygningsproces: ‘Han er vigtigt for os’

Den kommende Manchester City-manager Enzo Maresca har angiveligt udpeget Chelseas Enzo Fernandez som sit primære transfermål for klubbens genopbygning.

Mens Manchester City forbereder sig på et nyt kapitel efter Pep Guardiolas tiårige regeringstid, har den kommende manager Enzo Maresca udpeget sit primære transfermål, nemlig Chelseas Enzo Fernandez.

Guardiolas afgang, der blev annonceret fredag D. 22 Maj, signalerer en betydelig overgang for Premier League-mestrene, og Maresca forventes at blive bekræftet som hans efterfølger inden den nye sæson.

Maresca har ikke spildt tiden med at gøre sine intentioner klare og har informeret Manchester Citys ledelse om, at han ønsker en aftale for den argentinske midtbanespiller afsluttet denne sommer, ifølge Sky Sports. Denne jagt markerer et ambitiøst træk for hans første signing, med det formål at bringe et velkendt ansigt til Etihad Stadium.

En genforening fra Stamford Bridge

Forbindelsen mellem Maresca og Fernandez stikker dybt og stammer fra deres tid sammen på Stamford Bridge. Under Marescas ledelse nød Chelsea en periode med succes, hvor de sikrede sig både Conference League og FIFA Club World Cup. I denne periode var Fernandez en central figur, og parret delte angiveligt et “fremragende og meget tillidsfuldt forhold”.

Fernandez, beskrevet som “verdensklasse” af BBC, kunne blive en hjørnesten i Marescas nye Manchester City. Sky Sports Germany-journalisten Florian Plettenberg var blandt de første til at rapportere Marescas interesse i at hente en Chelsea-stjerne til sin nye klub.

Klik for at vise eksternt indhold fra twitter,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Fernandez’ usikre fremtid i Chelsea

Udsigten til, at Fernandez forlader Chelsea, har cirkuleret i medierne nogen tid, efter en udfordrende periode for spilleren og klubben. Hans fremtid i London blev et taleemne, efter kommentarer fremsat under landsholdspausen i marts, hvilket resulterede i en karantæne på to kampe. Desuden har Chelseas manglende kvalifikation til Champions League bidraget til spekulationerne omkring nøglespillere.

Fernandez skiftede oprindeligt til Chelsea i en betydelig aftale på 105 millioner pund fra Benfica. På trods af den høje transfersum tyder rapporter på, at alle involverede parter, Fernandez og Chelsea, ville være åbne for et skifte for den argentinske midtbanespiller, hvis det rigtige tilbud opstår. Indledende samtaler om en potentiel aftale menes allerede at have fundet sted bag kulisserne.

I sin tid hos Chelsea har Fernandez været en konstant tilstedeværelse:

  • 168 optrædener
  • 31 mål

Ifølge GiveMeSport kunne både Chelsea og Fernandez være åbne for et skifte, hvis et passende tilbud kommer frem, mens indledende drøftelser menes allerede at have fundet sted.

En signing af Fernandez ville udgøre et stort statement fra Maresca, idet han forsøger at forme Manchester Citys næste æra efter Guardiolas afgang.

Kilder: www.givemesport.com, Sky sport on X, BBC

Ads by MGDK