
Foto: Shutterstock
I en uforudsigelig verden har en supercomputer ved navn Betsie kastet sig ud i at forudsige, hvem der vil triumfere i dette års Premier League.
Efter at have simuleret sæsonen 100.000 gange, baseret på data fra sidste sæsons kampe i alle konkurrencer, for-sæsonen og den nuværende sæson, har Betsie kommet frem til en overraskende konklusion: Arsenal vil slå Manchester City og vinde Premier League-titlen.
Manchester City har heller ikke har været i deres bedste form for nylig. Deres sejr over Luton var deres første i fem kampe. Imens har Arsenal, efter et nederlag til Aston Villa, set Liverpool rykke til tops i Premier League efter deres 2-1 sejr over Crystal Palace lørdag.
Men supercomputeren står fast ved sin forudsigelse og bakker op om „The Gunners‟. De vil vinde ligaen med 80 point, efterfulgt af City, Liverpool og Aston Villa.
Chelsea og Manchester United kæmper hårdt i denne sæson, og Betsie forudser, at de vil ende på henholdsvis 8. og 9. pladsen i tabellen. I bunden af tabellen forventes Burnley, Luton Town og Sheffield United at rykke ned.
Den forudsagte slutstilling i Premier League er som følger:
1. Arsenal
2. Manchester City
3. Liverpool
4. Aston Villa
5. Newcastle
6. Tottenham
7. Brighton
8. Chelsea
9. Manchester United
10. Brentford
11. West Ham
12. Fulham
13. Bournemouth
14. Everton
15. Wolves
16. Crystal Palace
17. Nottingham Forest
18. Burnley
19. Luton Town
20. Sheffield United