Forside Champions League Diego Simeone: “Arsenal er det bedste hold”

Diego Simeone: “Arsenal er det bedste hold”

Diego Simeone: “Arsenal er det bedste hold”

Atletico Madrids træner Diego Simeone har udråbt Arsenal som det bedste hold, hans mandskab har mødt i sæsonen, efter Champions League-exit.

Atletico Madrids Champions League-rejse for sæsonen 2025/26 sluttede i semifinalerne, men træner Diego Simeone gav en betydelig anerkendelse til deres overmænd, Arsenal, og erklærede dem for den bedste modstand, hans hold havde mødt hele sæsonen.

Arsenal avancerede til deres første Champions League-finale siden 2006 efter en hårdt tilkæmpet samlet 2-1 sejr over de spanske giganter. Første opgør endte 1-1, hvor Viktor Gyokeres og Julian Alvarez begge fandt nettet. Bukayo Saka scorede derefter det afgørende vindermål for Arsenal i returopgøret på Emirates.

Efter nederlaget reflekterede Simeone over resultatet med en følelse af ro. “Hvis vi blev slået ud, er det fordi vores modstandere fortjente at gå videre. De udnyttede deres store chance i første halvleg, og de fortjente at gå videre,” udtalte Simeone, som rapporteret af GiveMeSport. “Jeg føler mig rolig, jeg føler mig fredfyldt med resultatet.”

Hans ros til Arsenal var særligt bemærkelsesværdig i betragtning af Atleticos udfordrende sæson. “Arsenal var det bedre hold over disse to opgør, de er det bedste hold, vi har mødt denne sæson,” fortalte Simeone til Barca Blaugranes. “De spiller med en rytme og en overbevisning, der er meget svær at tæmme.”

Atleticos strabadserende europæiske rejse

Simeones vurdering vejer tungt i betragtning af kaliberen af de hold, Atletico Madrid navigerede for at nå semifinalerne.

Nationalt mødte Atletico også Real Madrid to gange i La Liga, hvor de sikrede sig en hjemmesejr og led et udebanenederlag, udover et tab til deres byrivaler i Supercopa de Espana.

På trods af den europæiske exit udtrykte Simeone stolthed over sit holds indsats. “Vi gav alt, hvad vi havde, og nu må vi acceptere den position, vi er i. Takket være vores tilhængere og spillere føler jeg mig stolt over at være, hvor vi er lige nu. Jeg sagde, at vi ønskede at konkurrere, og det har vi gjort. Desværre har vi ikke vundet noget, men vi er nået til steder, der er svære at nå.”

Arsenals finale venter

For Arsenal markerer sejren en betydelig milepæl, der sendte dem i deres første Champions League-finale siden 2006, hvor de i sidste ende tabte 2-1 til Barcelona. De skal nu møde Paris Saint-Germain i den store finale, der er planlagt til den 30. maj i Budapest.

Kilder: www.givemesport.com, www.barcablaugranes.com

Ads by MGDK