Forside Artikler Endnu et hårdt slag til infantino: Nu afviser Concacaf også...

Endnu et hårdt slag til infantino: Nu afviser Concacaf også FIFA’s VM-salg

Endnu et hårdt slag til infantino: Nu afviser Concacaf også FIFA's VM-salg
Cristi Dangeorge / Shutterstock.com

Værtskontinentets fodboldforbund har smækket døren i for Infantinos milliardplan.

Timer efter at Uefa gjorde det klart, at europæisk fodbold vil boykotte alle FIFA-turneringer, hvis planen gennemføres, kom det andet slag i samme døgn. Concacaf, som samler 41 nationer i Nord- og Mellemamerika og Caribien, afviste torsdag den 30. juli formelt FIFA’s forslag om at sælge en del af de kommercielle rettigheder til VM til en investorgruppe med bånd til Det Hvide Hus.

Beslutningen faldt efter et møde mellem præsidenterne fra samtlige 41 medlemsforbund.

I en erklæring lagde forbundet ikke skjul på, hvad medlemmerne var utilfredse med: “Medlemmerne udtrykte dyb bekymring over den manglende proces omkring forslaget, den kunstigt korte deadline og fraværet af enhver behandling eller godkendelse i de relevante FIFA-styringsorganer.”

20 milliarder dollar på spil

Planen, døbt FIFA Forward Enterprise (FFE), går ud på at udskille FIFA’s kommercielle forretning i et nyt selskab – tv-rettigheder, sponsorater, billetter og licenser til blandt andet VM og Club World Cup. Selskabet er værdisat til 20 milliarder dollar (omkring 138 milliarder kroner), og investorerne skal ifølge Forbes skyde 4,2 milliarder dollar (cirka 29 milliarder kroner) i kassen for cirka 20 procent af aktierne.

I front for investorgruppen står Joshua Kushner og hans New York-baserede investeringsselskab Thrive Capital, med JPMorgan som finansiel rådgiver. Kushner er bror til Jared Kushner, der er gift med Donald Trumps datter Ivanka – en forbindelse, der har skabt uro om, hvorvidt FIFA-præsident Gianni Infantinos tætte forhold til Det Hvide Hus har spillet ind i valget af investor.

Deadline i september under massivt pres

Infantino har sat en deadline til den 19. september, hvor et simpelt flertal af FIFA’s 211 medlemsforbund skal godkende aftalen. Med Uefas 55 medlemslande og Concacafs 41 imod tæller modstanderne allerede 96 stemmer.

Uefa gik skridtet videre end Concacaf og truede med regulær boykot af samtlige FIFA-turneringer, hvis planen ikke bliver skrottet. I erklæringen fra det europæiske forbund lød det: “VM kan ikke behandles som et investeringsprodukt. Ingen del af det bør nogensinde overlades til private investorer. VM er ikke til salg.”

Egen præsident holdt uden for

Én detalje har særligt skabt opsigt: Concacafs egen præsident Victor Montagliani, der samtidig er en af FIFA’s vicepræsidenter, blev holdt uden for forhandlingerne om planen. Det samme gjaldt Debbie Hewitt, FAs formand og også vicepræsident i FIFA. Forbundet blev efter eget udsagn først orienteret om aftalen gennem medieomtaler.

At både Europa og selve værtskontinentet for det netop afsluttede VM nu står imod, sætter Infantino i den sværeste position, siden han overtog FIFA i 2016.

USA, Canada og Mexico var værter for den seneste slutrunde, som FIFA selv har kaldt den mest indbringende VM-slutrunde nogensinde. Argumentet for at hente 29 milliarder kroner ind i selskabet lige efter en rekordindtjening er blevet stillet direkte spørgsmålstegn ved i Concacaf-erklæringen.

Næste træk ligger nu hos FIFA-hovedkvarteret i Zürich. Beslutningen skal falde inden den 19. september – eller aftalen skydes til hjørne.

Ads by MGDK