Forside La Liga Koeman er stolt: “Det kræver en god keeper”

Koeman er stolt: “Det kræver en god keeper”

Koeman er stolt: “Det kræver en god keeper”

Lige nu læser andre

FC Barcelona og Real Sociedad tog hinanden hele vejen i semifinalen af Super Cup’en. Det var et opgør, der bød på høj intensitet og en god mostander.

LÆS OGSÅ: Messis værdi i frit fald: Hvad er han værd?

Der skulle en straffesparksturnering til, før man vidste, hvem der kunne avancere.

Det endte med, at Marc-Andre Ter Steget blev den helt store helt, da der blot blev scoret på to ud af fem straffespark, da han stod mellem stængerne.

Læs også

“Det var en god kamp. Begge hold spillede med god intensitet, og der var chancer til begge hold. Vi spillede i mod en stærk modstander, hvor vi kom videre på straffe,” sagde Koeman ifølge Marca, hvorefter han tilføjer.

“For at vinde på straffe skal du have en god målmand. Marc reddede de første tre, og derefter havde Riqui personligheden til at sparke det femte.”

LÆS OGSÅ: Berbatov fraråder United at skrive kontrakt med Real Madrid-profil

FC Barcelonas modstander vil blive fundet torsdag aften, hvor Real Madrid tørner ud mod Athletic Club.

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: