Lige nu læser andre
Som alternativ til norske Erling Haaland, har Manchester United igen valgt at rette fokus mod Premier League-stjernen Dominic Calvert-Lewin. Ifølge The Athletic er De Røde Djævle klar til at rette deres fokus mod at lande en aftale med Everton-spilleren.
LÆS OGSÅ: Rygtet til Man Utd: Serie A-træner er overbevist om, at han bliver
Den 23-årige angriber har for tiden en fremragende sæson i Everton under italienske Carlo Ancelotti. Han har leveret intet mindre end 14 mål i 18 kampe, hvorfor han har vist, at han har evnerne til at konkurrere med de bedste spillere i den engelske liga.
De Røde Djævle har også været sat i forbindelse med Erling Haaland. Det har de været siden han spillede i RB Salzburg. Efter hans skifte til Dortmund og eksplosive succes, er prisen dog steget betydeligt. Det kan have fået United til at kigge i andre retninger.
Læs også
Det er dog ikke blot som følge af en højere pris, at de tilsyneladende har fralagt sig idéen om at skrive kontrakt med Erling Haaland. Det handler i lige så grad om, at hans agent er Mino Raiola, som Manchester United ikke gider at lave forretninger med efter Pogba-skandalen.
LÆS OGSÅ: Manchester United og Barcelona kæmper om 17-årigt talent
Dominic Calvert-Lewin er dog af mange spået til at udvikle sig til at blive en fremragende angriber, hvilket Manchester United kan have brug for, set i forhold til Martials ustabile præstationer og Cavanis alder.