Cesc Fabregas bekræfter sit engagement i Como efter at have ført klubben til en historisk Serie A-placering og sikret Champions League-fodbold.
Cesc Fabregas har bekræftet sit engagement i Como, lige efter at have ført klubben til en historisk top-fire placering i Serie A og dermed sikret en eftertragtet plads i Champions League. Den tidligere Arsenal- og Barcelona-midtbane, nu som træner, udtrykte sin tilfredshed og skitserede visionen for en krævende fremtid.
Under klubbens fejring i åben bus afslørede Fabregas omfattende diskussioner om klubbens retning. “Fremtid? Vi havde et langt møde kl. 14 med præsidenten og direktøren,” fortalte Fabregas til Sky Sport. “Vi har snakket om idéen, og visionen er allerede rettet mod næste sæson. Jeg er meget glad her. Men som I ved, mangler jeg et skridt eller to mere, og jeg lærer meget. Vi skaber en mentalitet.”
Hurtig opstigning og et forsigtigt syn
Comos opstigning har været bemærkelsesvært hurtig og har trodset forventningerne over de seneste to et halvt år. Fabregas anerkendte denne hurtige vækst, men understregede behovet for forsigtighed, når de forbereder sig på Europas elitekonkurrence. Han fremhævede, at klubben skal hæve sit niveau markant for at konkurrere effektivt, og advarede om, at manglende forberedelse kunne føre til store nederlag mod giganter som Real Madrid eller Barcelona.
Klubbens fokus er allerede flyttet til den kommende sæson, som Fabregas forventer vil være både hård og markant anderledes end deres Serie A-kampagne. Han beskrev deres præstation som “et mesterværk”, men understregede, at forberedelserne til de kommende udfordringer begynder med det samme.
Nico Paz’ fremtid afklaret
Midt under fejringerne adresserede Fabregas også fremtiden for nøglespilleren Nico Paz, hvis bidrag har været afgørende for Comos succes. Midtbanespillerens situation har været genstand for spekulation, men Fabregas gav klarhed over hans kontraktmæssige status.
“En meget vigtig spiller for vores vækst. Vi voksede med ham, og han voksede med os,” udtalte Fabregas og fremhævede Paz’ betydning. “Vi er et vigtigt match, så lad os se, hvad der sker, men vores håb og vilje er, at han bliver hos os.”
Fabregas bekræftede, at Paz fortsat er 50% Como-spiller, hvor Real Madrid har den eneste ret til at bestemme hans fremtid. Afgørende er det, at træneren afviste rygter, der forbinder Paz med Inter, og fastslog, at det unge talent “ikke vil spille for Inter.” I stedet vil Paz i næste sæson enten vende tilbage til Real Madrid eller fortsætte sin udvikling med Como.
Kilder: Sky sports