AC Milan har sat prisen på Rafael Leão til 60-70 millioner euro, og fem Premier League-klubber står klar.
Rúben Amorim har været i jobbet i under tre uger, men den nye Milan-manager har allerede sat gang i sommerens største Serie A-drama. Den portugisiske stjernevinger Rafael Leão passer ikke ind i landsmandens 3-4-3-system, og klubben har derfor kommunikeret en klar prisseddel til Leãos rådgivere.
Kravet lyder på mindst 60 millioner euro for en permanent handel eller 70 millioner euro for en lejeaftale med en efterfølgende købspligt, rapporterer Gianluca Di Marzio via italienske Sky Sport. Møderne mellem Milans direktion og Leãos folk har ifølge Gazzetta dello Sport reelt beseglet skilsmissen mellem klub og spiller.
Amorim skifter kurs efter Allegri-fyring
Amorim overtog Milan den 16. juni efter, at Massimiliano Allegri blev fyret oven på en femteplads i Serie A og en forpasset Champions League-billet. Portugiseren skrev under på en treårig kontrakt, og hans mission er tydelig fra dag ét.
“Der er ambitioner, der følger dig gennem hele karrieren, og at træne AC Milan har altid været en af mine,” sagde Amorim i klubbens officielle pressemeddelelse ved præsentationen.
Amorims præferede formation lader ikke plads til en klassisk venstrewinger som Leão, og ejerkredsen bag RedBird Capital har accepteret, at klubbens højst lønnede spiller kan sælges.
Leão vil selv til England
Uenigheden er gensidig. Leão bekræftede allerede i juni, at han har spillet sit sidste år på San Siro, i et interview med portugisiske Sport TV.
“Jeg er stolt, fordi jeg skrev historie i AC Milan, men jeg vil have et nyt kapitel. Jeg føler mig klar til at spille i en anden liga,” sagde 27-årige Leão til den portugisiske tv-station.
Kontrakten løber til sommeren 2028, men forlængelses-forhandlingerne har stået stille i månedsvis, og forholdet mellem klubben og portugiseren er kølnet gennem den seneste sæson.
Fem PL-klubber på jagt
Tottenham har som den første klub fået Leão direkte tilbudt, og modellen med lån plus købspligt på 70 millioner euro er skruet sammen med London-klubben in mente, skriver Goal.com.
Men Spurs er langtfra alene. Manchester United, Chelsea og Liverpool er alle blevet koblet på jagten, og også Manchester City er nævnt blandt kandidaterne. Liverpool, United og City har det åbenlyse trumfkort, at de kan tilbyde Champions League-fodbold næste sæson, hvilket hverken Chelsea eller Tottenham kan matche.
Leão har tidligere selv erklæret sin beundring for både United og Arsenal, og han har flere gange nævnt Premier League som sit foretrukne næste stop.
Beslutningen falder efter VM
Milan har dog valgt at parkere den endelige afklaring, indtil Leão har spillet slutrunden med Portugal. Klubben vil hverken forstyrre spillerens VM-forberedelse eller risikere at afskrække købere med en handel midt i turneringen.
Det betyder, at det store transferslag om Leão først for alvor går i gang efter sommerens VM-slutrunde, og at klubberne har god tid til at forberede budrunden. For Amorim er beskeden dog allerede leveret. Milans dyreste spiller er til salg, og prisen er sat.