Englands landstræner Thomas Tuchel afviser splittelse med Jude Bellingham før VM-semifinalen mod Argentina.
Efter fire dages medieturbulens omkring Jude Bellinghams tv-reaktion mod cheftræneren gik Tuchel selv til modangreb på pressemødet i Atlanta. Han pegede direkte på tv-stationen ITV og de journalister, som ifølge ham havde forsøgt at skabe splid, hvor der ingen var.
Historien om det såkaldte “clear-the-air”-møde er først løftet af Evening Standard, som beskrev hvordan Tuchel både internt i omklædningsrummet og igen dagen efter tog fat i hele truppen for at få styr på fortællingen.
Interviewet der eskalerede alt
Optakten var Englands 2-1-sejr efter forlængning over Norge i kvartfinalen i Miami lørdag den 11. juli, hvor Bellingham scorede begge mål og vendte Andreas Schjelderups åbningstræffer.
I det efterfølgende ITV-interview med reporteren Gabriel Clarke slog Tuchel fast, at han var utilfreds med udførelsen på trods af resultatet. “Resultatet er fantastisk, vi er i semifinalen, men det var ingen præstation,” sagde han og kaldte spillet “sjusket” med “mange tekniske fejl”.
Da Clarke minutter senere præsenterede den kritik for Bellingham uden at nævne, at Tuchel samtidig havde rost midtbanespilleren som “verdensklasse”, eksploderede den 23-årige Real Madrid-stjerne. “Ja, ja, lige meget,” lød det først, inden Bellingham fortsatte med at antyde, at cheftræneren “måske ikke ved, hvordan det er at spille under de forhold.”
“Jeg spekulerer på, hvem der puster det op”
På pressemødet på tærsklen til semifinalen i Atlanta var Tuchel synligt irriteret over dækningen af det efterfølgende ordskifte. Han vendte sig direkte mod medierne og efterlod ikke meget tvivl om, hvor han placerede ansvaret.
“Der er intet at puste op, og hvis det er blevet pustet op, så er det pustet op af medierne,” sagde han ifølge Simon Peach fra det britiske nyhedsbureau PA. “Jeg spekulerer på, hvem der puster de her ting op, hvad?”
Kritikken af ITV’s tilgang blev delt bredt. Kommentatoren James Melville kaldte Gabriel Clarkes interviews “dreadful” og anklagede reporteren for at fordreje Tuchels budskab, da han bagefter mødte Bellingham med en skæv gengivelse af det, cheftræneren egentlig havde sagt.
To møder skulle rydde luften
Tuchel bekræftede selv, at han greb ind straks efter interviewet. Først i omklædningsrummet, dernæst igen dagen efter.
“Der er ingen problemer. Jeg talte med hele holdet efter kampen, og det var grundlæggende den samme besked,” udtalte han til pressemødet. Landstræneren gentog samme aften pointen over for spillergruppen for at komme videre.
Om forholdet til den centrale profil var Tuchel kategorisk: “Vi kommer fra samme sted. Vi står tættere end nogensinde før.” Han tilføjede, at den slags kommer til udtryk på banen: “Det kan man se derude.”
Semifinale om få timer
Den interne oprydning falder på det tænkeligt værste tidspunkt. England møder de forsvarende verdensmestre fra Argentina i semifinalen på Mercedes-Benz Stadium i Atlanta senere i dag klokken 15.00 lokal tid, 21.00 dansk tid.
Tuchel forsikrede, at gruppen er klar. “Energien og mentaliteten i lejren har været fremragende de sidste dage, og vi er klar til at gå efter det i morgen,” sagde han på pressemødet, der blev afholdt tirsdag aften lokal tid.
For Bellingham, der med sin dobbeltscoring mod Norge nu står noteret for seks mål i turneringen, bliver kampen mod Argentina den definitive test — både på banen og på det, som Tuchel insisterer på ikke er en revne i landsholdslejren.