Forside Superliga BIF har fundet ny hovedsponsor

BIF har fundet ny hovedsponsor

BIF har fundet ny hovedsponsor

Lige nu læser andre

Brøndby IF har torsdag offentliggjort en ny hovedsponsor. Den nye sponsor er mode- og livsstilssiden booztlet.com. De har indgået en aftale om at være hovedsponsor fra 1. januar 2021 og et halvt år frem.

LÆS OGSÅ: Ny Serie A-klub tilslutter sig jagten på Eriksen

Booztlet.com er en del af nuværende Brøndby-samarbejdspartner Boozt. De vil forsøge at bruge sponsoraftalen til at løfte kendskabet til deres outletforretning, der – som sagt – har navnet booztlet.com.

Det oplyser BIF på deres officielle hjemmeside, hvor administrere direktør Ole Palmå fortæller om den nye aftale med sponsoren:

Læs også

“Vi har flere gode og positive dialoger med potentielle hovedpartnere, men den specielle situation med Covid-19 gør, at beslutningsprocesserne er væsentligt længere end normalt,” fortæller Ole Palmå, og følger op med:

“Der er megen usikkerhed i markedet i disse måneder med de mange restriktionerne og påbud, samfundet oplever. Med booztlet.com-aftalen er der skabt en optimal løsning for resten af sæsonen, og samtidig kan vi fortsætte de igangværende dialoger om hovedpartnerskab fra sommeren 2021.”

LÆS OGSÅ: Ikke sket for det danske landshold siden 1983

Indtil nytår er det fortsat Arbejdernes Landsbank, der er Brøndbys hovedpartner. I denne halvsæson har de dog givet plads til Red Barnet på Brøndby-spillernes trøjer.

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: